Jak vybrat olověnou zátěž nebo brok?

Olovo je těžké a poměrně měkké, takže jako by bylo přímo předurčeno k zatížení rybářské sestavy. Snadno se z něj také odlévají nejrůznější tvary a velikosti zátěží, které rybáři potřebují pro daleký nához, udržení nástrahy na požadovaném místě, vyvážení splávku a podobně. Menší stiskací bročky z měkkého olova snadno upevníte, aniž byste se museli obávat poškození nebo oslabení vlasce, často poslouží i jako pohotové zarážky. 
 
 
 

NA KONCI SESTAVY

 
umístěná olověná zátěž se nazývá nejčastěji koncové olovo. Může být kulovitého nebo kapkovitého tvaru, do soudnějších vod se spíš používají olověné zátěže ploché, jež nemají tendenci kutálet se tahem proudu po dně a setrvají na místě, kam jsme je nahodili. Pro upevnění těchto zátěží na konec vlasce nebo šňůry slouží očko na konci zátěže, lepším řešením je ale obratlík nebo zapínací karabinka s obratlíkem. 
 
 
 

ZÁTĚŽ S DÍRKOU NEBO S TRUBIČKOU

 
funguje jako průběžná, to znamená, že se může pohybovat na vlasci nebo šňůře. Její pohyb je zpravidla omezen jednou nebo někdy dvěma zarážkami, které vymezují možnost průchodu kmenového vlasce. Díky tomu se zarážka nedostane až do těsné blízkosti nástrahy, kde by mohla působit rušivě. Trubička z plastu (občas poměrně dlouhá) slouží především pro snadný průchod a brání zamotání vlasce nebo šňůry kolem zátěže. 
 
 
 

ABY SE VLASEC NEKROUTIL

 
při vláčení, používá se v kombinaci s obratlíkem speciální excentrické zátěže, v nouzi ji můžeme nahradit i menším koncovým olovem, které zavěsíme do očka karabinky. Podobným způsobem brání kroucení sestavy i speciální zátěžové hlavy, používané zejména při mořském rybolovu pro vertikální vláčení.
 
 

BROČKY MALÉ I VĚTŠÍ

 
najdete zpravidla v celé sadě, k jejich zhotovení je použito co nejměkčí olovo, aby při stisknutí nedošlo k oslabení vlasce. Jsou ve tvaru kuliček nebo zrnek, přibližně do poloviny naříznuté a právě tento zářez slouží k nasazení na vlasec, následuje zamáčknutí a jeden komponent zátěže je upevněn. S trochou opatrnosti je můžeme zase sundat nebo vyměnit za jiné, abychom dosáhli optimálního vyvážení splávku. 
 
 
 

ABY VLASEC LEŽEL NA DNĚ

 
k tomu se používá trochu nezvykle působící zátěž, kterou seženete pod označením backlead. Jinak se můžete také setkat s označením „zadní zátěž“, poznáte ji podle rozepínací spony pro upevnění. Po nahození necháte backlead sklouznout kousek před špičku prutu na dno a vlasec vypnete, tím docílíte toho, že povede pěkně u dna a nebude docházet ani k nežádoucím a matoucím přejezdům. 
 
 
 

VYPADÁ JAKO TUHÁ PLASTELÍNA

 
a přitom je to speciální plastické olovo, které si získalo jednoduchým použitím a zajímavými výsledky oblibu u mnoha rybářů. Pro použití stačí kousek odloupnout, promnout v ruce a namačkat na vlasec, na šňůře pak drží ještě mnohem lépe díky struktuře jejího povrchu. Pokud potřebujete, aby šňůra klesla dolů a nevznášela se někde nade dnem, stačí ji protáhnout kouskem plastického olova.